Etu Ndow, en av Gambias mest framstående konstnär och artist, har gått bort. Etu var känd för sina tavlor och konstverk både i hemlandet och internationellt. Han dog tidigt på söndagen och sörjs närmast av fru och barn.
Etu började måla och skapa skulpturer på 80-talet då han jobbade som lärare på en högstadieskola i Gunjur och på flickgymnasiet St. Joseph i Banjul. På 90-talet grundade han, i Bakau, tillsammans med andra lokala konstnärer i landet konstgalleriet ”African art Collection Centre/The Gambia”.
Förutom att måla och skapa skulpturer designade Etu också möbler och tryckta T-shirts. Han var mycket aktiv i sin konst och reste över hela världen för att delta i diverse utställningar. Under sent 90-tal studerade han konst på Christetlljke-akademin i Kampen, Holland. Han hade under denna tid sina olika verk presenterade, inte bara i Holland, utan också i Sverige och England.
Etu återvände till Gambia under början av 2000-talet och började jobba för gambisk TV, där han var värd för ett konstprogram som riktade sig till barn. Han undervisade på Internationella Franska-skolan och gav lektioner i traditionell konst på Gambias universitet. 2003 grundade han Tunbung Art Village, som är så mycket mer än bara en konstnärsby. Här kan man delta i workshops, uppleva naturens spirituella krafter, bo i någon av de unikt designade lerhusen med eukalyptussängar och solenergiljus eller bara njuta av och uppleva det södra kustområdet i landet.
Idag syns Etus konst på utställningar över hela världen, däribland fasta utställningar i Sverige, Sierra Leone, Kina och hemma i Gambia så klart.
Thegambia.nu skickar sina varmaste tankar och kondoleanser till Etus närmast anhöriga och sörjer bortgången av en sann artist och konstnär.
Vila I Frid, Etu Ndow

