Idag är det den 7 december och Afropé öppnar sin sjunde lucka i lucköppningen!
Afropés kalender Lucka 7
Vi vill lyfta fram att Afrosvenskarna kommer att hålla en julmiddag och säsongsavslutning på lördag den 12, mellan klockan 17:00-22:00.
En trygg plats där människor kan träffas, känna julfrid och sammanhang tillsammans. En plats att lära känna nya människor, eller återknyta gamla kontakter. Hos Afrosvenskarna kanske du kan finna ett sammanhang som du saknat.
På hemsidan kan man bland annat läsa följande:
Foto: Fatou Touray, Afropé
”Lördagen den 12:e december är det dags för traditionell säsongsavslutning hos Afrosvenskarna i Stockholm. Vi bjuder på en god julmiddag samt familjär och musikalisk stämning.
För alla snälla barn väntar jultomten i fiskdammen.
Det är fri entré och gratis middag för alla, medlemmar som icke medlemmar.
Afrosvenskarna i Stockholm tar gärna emot en gåva om du vill stötta föreningen.
Ju fler vi blir, desto bättre. I ett afrosvenskt hem får alla plats! Varmt välkomna!”
Mer info om kvällen kan du hitta HÄR! Om du tycker att Afrosvenskarna gör ett bra arbete så kan du hitta hur du kan bli medlem HÄR (eller du kanske vill ge bort ett medlemskap i julklapp till en familjemedlem eller en vän? Du kan finna Afrosvenskarna på Facebook HÄR!
Lucköppningen kommer att fortsätta och vi räknar ned till julen tillsammans.